, ,

Księżyc w pełni - dlaczego planuje swoje podróże zgodnie z fazami Księżyca.

2/01/2016

Planowałeś kiedyś podróż zgodnie z fazami księżyca? Nie? Czyli tylko ja jestem nienormalna? To teraz już wiem, dlaczego znajomi nazywają mnie czarownicą.
O tym, że Księżyc ma wpływ na nasze życie wiedzą chyba wszyscy, ale że na podróże? Kto by pomyślał. A jednak. Na moje podróże na pewno ma. Oprócz tego, że Księżyc wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, urodę, sex czy sen - Księżyc ma również wpływ na stan wód na Ziemi. Przez występujące fazy Księżyca pojawią się "pływy morskie" - czyli przypływy i odpływy. Wielkość pływów zależy od wielu czynników takich jak kształt wybrzeża, głębokość morza, oraz pozycja Słońca i Księżyca w stosunku do Ziemi. Najsilniejsze pływy występują w czasie pełni oraz nowiu Księżyca. Skutkiem występowania pływów są prądy. Najsilniejsze prądy są podczas tych dwóch faz. Tyle z teorii.
Planując podróż na Sri Lankę i nurkowanie w lankijskiej wodzie, muszę wziąć to pod uwagę. W czasie pełni i nowiu występujące bardzo silne prądy, powodują, że warunki do nurkowania są bardzo trudne, ale za to idealne dla doświadczonych nurków, bo w tym czasie widoczność pod wodą jest najlepsza. Na prądy i warunki do nurkowania ma jeszcze wpływ wiele innych czynników, ale nie będę tu o tym pisać, bo nie o tym jest ten post.  
Ja zdecydowanie wolę się relaksować pod wodą, niż walczyć z prądami, tak jak było to podczas safari nurkowego na Similanach w Tajlandii, poczytasz o tym tutaj.
Sprawdziłam te fazy na marzec i wychodzi na to, że na wybrzeżu muszę być wtedy, gdy Księżyc będzie w pierwszej kwarcie! Nieźle! Pierwsza kwarta wypada akurat pod koniec mojego wyjazdu, więc mój wstępny plan wpasował się idealnie w te fazy Księżyca.
Powiem Ci szczerze, że to nie jest mój pierwszy wyjazd, który planuje zgodnie ze stanem Księżyca. Planując wyjazd do Tajlandii, znalazłam informacje o magicznym festiwalu Loy Krathong. To bardzo popularne święto w Tajlandii. Obchodzone jest podczas pełni księżyca w dwunastym miesiącu lunarnym, który wypada zazwyczaj w listopadzie. Uroczystości odbywają się głównie w dużych miastach, w których są rzeki i jeziora, więc musiałam tak zaplanować wyjazd, aby podczas pełni być w dużym mieście, w którym jest rzeka. O festiwalu Loy Krathong przeczytasz  tutaj

Był to jeden z fajniejszych wieczorów w moim życiu – tłumy ludzi, przepiękna parada, tysiące lampionów na niebie, muzyka, szczęśliwi turyści i uśmiechnięci Taje. Magia.
Przychodzi mi do głowy jeszcze jedna tajska impreza związana z fazami księżyca „Full Moon Parties” na Koh Phangan. Wyspa ta, to mekka dla prawdziwych imprezowiczów, którzy tłumami ciągną na tą wyspę, tylko po to, aby raz miesiącu uczestniczyć w tej sławnej na cały świat imprezie. Imprezy odbywają się w barach, klubach, na plażach i trwają do białego rana. 
Wiele buddyjskich i hinduskich świąt czy obrzędów odprawianych jest podczas pełni Księżyca. Dziś znalazłam informacje o święcie Poya, które jest obchodzone przez wiernych na Sri Lance na pamiątkę dnia narodzin, śmierci i oświecenia Buddy. Mieszkańcy odbywają licznie pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, ubrani odświętnie w piękne białe szaty, niosą dary z kwiatów, ryżu i kadzideł. W tym dniu nie można nawet sprzedawać alkoholu w sklepach i restauracjach.  Pewnie taka ceremonia wygląda pięknie. Niestety podczas pełni wracam już do Polski, ale mam nadzieję, że może coś się stanie dziwnego z Księżycem i pełnia będzie szybciej. Bardzo na to liczę. A może następnym razem zanim kupię bilet, najpierw zerknę w kalendarz i sprawdzę, czy w planowanym terminie wyjazdu, wypada pełnia?!  
Ciekawa jestem czy ktoś oprócz mnie, planuje tak podróże? 
A może znasz jakieś ciekawe święta, festiwale czy obrzędy zależne od faz Księżyca, napisz o nich w komentarzu.

Możesz śledzić mnie na FB - wystarczy, że klikniesz "lubię to" - Dziękuję.Podobne

0 komentarze

NEWSLETTER

Jeśli nie chcesz przeoczyć żadnego nowego wpisu - zostaw swój adres!

polecany post

mapa

mapa