, ,

Budżet na Kubę - jaki jest koszt, co z noclegami i komunikacją. Kalkulacja kosztów cz.5

2/04/2016Przyszedł czas na najbardziej bolącą kwestię - finanse.
Wcześniej napisałam posty o wizie, ubezpieczeniu, walucie i płatnościach i biletach lotniczych przeczytaj je koniecznie.

Jednak najpierw polecam przeczytać post o tym, dlaczego tak wielu trustów wraca z Kuby rozczarowanych. Znajdziesz go tutaj.
Zacznijmy od tego, że Kuba nie jest tanią Azją. Na Kubie jest tak 2-3 razy drożej niż w Polsce. Jest drogo. Po pierwsze to są Karaiby, a po drugie turystyka jest jednym z najważniejszych źródeł dochodu tego kraju. Jestem pewna, że w niedalekiej przyszłości będzie jeszcze droższej. Obecnie premierzy USA i Kuby prowadzą pierwsze od chyba 50 lat rozmowy, o zniesieniu częściowo embarga. Amerykanie mogą już podróżować na Kubę, a Kubańczycy mogą już z niej wyjeżdżać. Na Kubie rozpoczął się proces przemian i szykują się duże zmiany. Napłynie ponownie kapitał amerykański, powstaną Mc Donald’y i po „kubańskiej” Kubie nie będzie już śladu. Jeśli chcesz odwiedzić Kubę, to zrób to jak najszybciej, najlepiej teraz.
Poniżej kilka informacji o cenach, noclegach i komunikacji. Ceny podane są w CUC. Aktualny kurs CUC = 0,91€ = 1 $ = 4,03 (kurs na dzień 2015.02.04) (Jak byłam na Kubie to ceny po przeliczeniu na PLN były o wiele, wiele niższe, ale to było już jakiś czas temu. Ceny przed publikacją zostały zaktualizowane).
 • woda mineralna butelka około 1 CUC
 • małe piwo w puszcze 1 CUC
 • obiad w restauracji 5-20 CUC
 • śniadanie na kwaterze  3-6 CUC
 • obiad na kwaterze 5-10 CUC
 • kolacja na kwaterze około 3-5 CUC
 • nocleg na kwaterze – od  min.15 CUC w małych miastach do 30 CUC w Hawanie, a może nawet więcej. Pamiętajcie, że na Kubie cena liczy się za pokój, a nie za osobę
 • 1 Mojito – od 1 CUC na mało uczęszczanej plaży do 5 CUC w knajpie
 • 1 butelka rumu Hawana Club – białego, tego najtańszego w około 3 CUC
 • taxi z lotniska i na lotnisko – około 25 CUC w jedną stronę, 
 • cygara Cohiba  - to najlepsze kubańskie cygara, oryginale, w sklepie fabrycznym około 350 – 450 CUC
 • wypożyczenie małego samochodu około 45 CUC na dzień + kaucja 200 CUC cena paliwa około 1 CUC
 • kierowca za samochodem od 50 CUC do 100 CUC za dzień 
 • przewodnik w Hawanie około 10 CUC za godzinę
 • wstęp do fabryki cygar - 5 CUC 
 • wstęp do Muzeum Rewolucji - 5 CUC
 • godzina jazdy różowym starym kabrioletem po Hawanie – 25 CUC
 • fast food na ulicy – uwaga cena w CUP 1-20 CUP, czasami cena w CUC  1-2 CUC
 • kawa w barze – 2 CUP
 • owoce, lody, przekąski na ulicy – ceny w CUP – czyli w tej tańszej walucie.
MUST HAVE - przejazd kabrioletem po Hawanie
Cygara kubańskie
Sklep na Kubie
przekąska w drodze 
Najgorsze Spaghetti jakie w życiu jadłam w Santiago de Cuba
Sklep na Kubie
Sklep na Kubie
Noclegi
Hotele.
Na Kubie mamy do wyboru, albo hotele albo kwatery prywatne. Hotele możesz TYLKO rezerwować bezpośrednio przez kubańskie serwisy rezerwacyjne np. www.cubahotelreservation.com. Na Booking.com i innych znanych Ci serwisach niestety nie znajdziesz ofert kubańskich hoteli. Ceny w hotelach są wygórowane. Dla przykładu wybrałam 1 noc/1 osobę w hotelu w Hawanie w listopadzie i znalazło mi tylko kilka hoteli od 40€ do 320€. Jest bardzo mały wybór, większość pokoi jest niedostępnych, pewnie dlatego, że na Kubę przybywa coraz więcej Amerykanów i to oni głównie wykupują te lepsze hotele. Pamiętaj, że właścicielem wszystkich hoteli jest państwo kubańskie i to ono odpowiada za liczbę gwiazdek jakie mają hotele, więc nie zawsze liczba gwiazdek odpowiada standardowi.
Kwatery – Casa particulares.
Na Kubie bardzo dobrze rozwinięty jest system kwater prywatnych zwanych casa particulares. Casy prowadzone są tylko przez Kubańczyków, którzy otrzymali od państwa kubańskiego licencję, więc nie każdy Kubańczyk może sobie otworzyć taką case. Właściciele cas rozliczają się z każdego zarobionego w ten sposób CUCa z rządem i z Twojej opłaty zostaje im nie wiele, większą cześć zabiera Fidel. Skrupulatnie wpisują każdego turystę do książki meldunkowej i kilka papierków musisz podpisać i Ty. Parę dni temu miałam kontakt ze znajomym Kubańczykiem. Powiedział mi, że coraz więcej powstaje cas i coraz łatwiej jest dostać licencję. Nawet jego rodzina ma teraz pokoje do wynajęcie.  Wydaję mi się, że związane jest to z najazdem Amerykanów na Kubę i z wszystkimi tymi zmianami, które już się dzieją na Kubie. Na pewno nie będziesz miał problemu, aby znaleźć nocleg.  Nie musisz nic rezerwować w internecie. W każdym nawet małym miasteczku bez problemu znajdziesz casę, bo są one specjalnie oznaczone – takim znaczkiem:

casa particulares
A już na pewno nie będziesz miał problemu jak będziesz podróżował Viazulem. Na każdym przystanku, w każdej miejscowości, wtedy gdy przyjeżdżają autokarem turyści – pojawiają się Kubańczycy z ofertą swoich cas.  Czasami ta grupa jest taka jak na zdjęciu, a czasami mniejsza. Niektórzy z nich wychodzą na przystanek, aby odebrać turystów, którzy zarezerwowali sobie u nich nocleg przez internet. A jak zobaczą turystę, który się rozgląda i nie wie gdzie iść, to siłą go zgarną do siebie. 
Kubańczycy na przystanku w Baracoa
Standard kwater jest różny. Pokoje zazwyczaj są skromne, ale czyste. Jednak nie spodziewaj się luksusów. To komunistyczny i biedny kraj. Czasami może nie być ciepłej wody. Większość kwater oferuje również 3 posiłki dodatkowo płatne. Ja zazwyczaj brałam tylko śniadania, a przez resztę dnia żywiłam się na mieście. W małych miejscowościach możesz również zamówić sobie obiady, bo te w restauracjach do najsmaczniejszych nie należą. Najlepsze jedzenie jest chyba tylko w Hawanie. Są jednak duże plusy nocowania w casach. Można zobaczyć jak żyją kubańskie rodziny, jak wyglądają ich domy – pamiętaj tylko o tym, że właściciele cas – to zamożna grupa, reszta Kubańczyków żyje w o wiele gorszych warunkach. 
casa particulares
casa particulares
casa particulares
casa particulares
Przy okazji powiem, że Kubańczycy nie mogą przebywać w hotelach i casach razem z turystami. Mój znajomy nie mógł nawet wejść do mojego pokoju, żeby znieść mi walizkę na dół. Gdyby to się stało, właściciel casy mógłby stracić licencję. Dla Kubańczyków są specjalnie hotele. Ceny cas od 15 do 30 CUC.
Pamiętaj też o tym, że na Kubie nie znajdziesz nigdzie reklam cas, pensjonatów czy hoteli – bo reklama na Kubie jest zabroniona, więc informacje o noclegach możesz znaleźć tylko w internecie.
Przykładowe serwisy. 
www.casaparticular.com
www.havanacasaparticular.com
www.mycasaparticular.com
www.casaparticularcuba.org

Jeszcze kilka uwag: 
 • Warto zamawiać śniadanie na kwaterach. Może nie ma za dużego wyboru – jajka, tosty, jakaś wędlina, warzywo, owoc, sok, kawa, ale na mieście możemy mieć problem żeby znaleźć restaurację, bar serwujące takie śniadania. W dużych miejscowościach obiad lepiej jeść na mieście. Jest taniej i smaczniej. W małych – może być problem ze znalezieniem restauracji. Kolacji nigdy nie jadłam na kwaterze, więc nie wiem co podają. 
 • Cygara Cohiba  - najlepsze, oryginale, w sklepie fabrycznym około 350 – 450 CUC; Prawie każdy Kubańczyk handluje cygarami, bo prawie każdy ma brata, syna, wujka, który pracuje w fabryce i oni załatwią Ci cygara taniej. Może one będą tańsze – ale jest duże prawdopodobieństwo, że nie będą oryginalne. Inne znane, dobre, polecane i tańsze cygara to Romeo y Julieta.
 • Interent. Tylko w kawiarenkach i casach. Jeśli ładnie poprosisz właściciela pozwoli Ci usiąść przy jego stacjonarnym komputerze. Nie spotkałam się z Wi-Fi na kwaterach, ale może już jest sieci Wi – Fi. W kawiarence internet drogi około 10  lub więcej CUC za godzinę – połowa pensji Kubańczyka.
Na koniec komunikacja.
Do wyboru mamy samoloty, autokary Viazul, wypożyczalnie samochodów, prywatnych kierowców, taksówki i tuk-tuki.
Samoloty.
Samolotem można latać pomiędzy największymi miastami, w których są lotniska-Hawana, Santiago de Cuba, Camaguey Caya Largo Cienfugeos Holguine Varadero. Ne spotkałam się, aby ktoś podróżował w ten sposób, z tego co wiem to wewnętrzne loty na Kubie są bardzo drogie, obsługiwane są przez trzy krajowe linie lotnicze – Cubana, Aero Gaviota i Areo Caribbean.
Autobusy państwowe.
Turyści rzadko nimi podróżują – bo są w opłakanym stanie, niepunktualne, ale bardzo tanie. Dla jednym może to być frajda przejazd takim zatłoczonym autobusem. Ja jednak się nie zdecydowałam. Chciałam wybrać się z Hawany do Pinar de Rio takim kubańskim autobusem, lecz w kasie otrzymałam informację, że taki autobus jest tylko dla Kubańczyków, bo pewnie kosztował 1 CUC a ja za autokar na tej trasie musiałam zapłacić pewnie z 15 CUC.
autobusy dla Kubańczyków


autobusy dla Kubańczyków
Pociągi. 
Można podróżować pociągami. Ja nie podróżowałam. Istnieją dwa rodzaje pociągów – normal i especial. Bilet w lepszej klasie z Hawany do Santiago de Cuba kosztuje 72 CUC pociąg jedzie 15 godzin, normal 30 CUC. Rozkład jazdy nie jest przestrzegany, zdarzają się kilkugodzinne opóźnienia. Jeśli jechałeś kiedyś takim pociągiem – da znać w komentarzu. Jestem bardzo ciekawa.
Wypożyczalnie samochodów.
Są. Państwowe tak jak wszystko na Kubie, więc nie znajdziesz międzynarodowych sieci .Samochód może wypożyczyć osoba w wieku min. 21lat. Wypożyczając samochód musimy okazać paszport, polskie prawo jazdy, zaleca się jednak międzynarodowe prawo jazdy. Kaucja 200-500 CUC; wypożyczenie od 40 do 120 CUC; ubezpieczenie około 10-15 CUC – nie jest obowiązkowe. 
Prywatni kierowcy. 
Jeśli jedziesz większej grupie, może to być dobre rozwiązanie. Właściciele każdej casy mają takiego zaprzyjaźnionego kierowcę, który z chęcią Was gdzieś zawiezie. Negocjuj cenę, ale wcześniej sprawdź sobie – jaka jest cena biletu na tej samej trasie Viazulem. I dopiero zdecyduj co Ci się bardziej opłaca. Kubańczycy kalkulują, kalkuluj i Ty.
Taksówki, Tuk Tuki.
Działają sprawnie, ustal cenę przed kursem. Sprawdź w jakiej walucie kierowca wydał Ci resztę. Taksówki – 1 CUC za włączenie licznika, 0,5 CUC za 1 km, tuk tuki są dość tanie.
Tuk Tuki w Baracoa 
Viazul.
I na koniec został nam Viazul - autokary dla turystów. Drogie, ale na wysokim poziomie, klimatyzowane, czyste, punktualne, kursujące po największych turystycznych miastach Kuby. Osobą podróżującym samotnie polecam tą formę transportu. Trasy, ceny i rozkład jazdy – znajdziecie na stronie przewoźnika www.viazul.com. 
Liczba kursów w ciągu dnia nie jest za duża, dlatego proponuję kupować bilety dzień wcześniej. Ja za każdym razem kupowałam bilet dzień wcześniej, a gdy tego nie zrobiłam to, albo nie było miejsc na mój kurs, albo musiałam jechać za parę godzin itd. Proponuję, też zagadywać innych turystów, którzy są na dworcu i zastanawiają się jak dojechać do innego miasta. Dogadajcie się i jedźcie razem taksówką w wybrane miejsce, powinno być taniej niż Viazulem. Na dworcach kreci się pełno taksówkarzy – oni doskonale wiedzą, że wielu turystom nie udaje się kupić biletu i zmuszeni są potem wziąć taxi. Negocjujcie z nimi cenę! Ja podróżowałam głównie Viazualmi.

Autokar Viazul
Dworzec autobusowy 
Podsumowując. 
Jaki trzeba przygotować budżet na Kubę? 
Dla jednej osoby jest to dość kosztowana impreza, z biletem nawet około 6-7 tyś. na 2 tygodnie. Bez biletu lotniczego około 3-4 tyś. Ja byłam na 3 tygodnie, więc wydałam więcej. Przykładowe koszty poniżej:
Mam nadzieję, że ceny Cię nie przeraziły! Jeśli myślisz o tym, żeby polecieć na Kubę, to zrób to jak najszybciej. 
Zanim jednak polecisz przeczytaj koniecznie ten post, abyś nie wrócił z Kuby rozczarowany.
Moją relację z Kuby znajdziesz tutaj (Hawana>Trinidad>Santiago de Cuba>Hawana)
oraz tutaj (Hawana>Vinales>Varadero)

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi, wskazówki - napisz je proszę w komentarzu. Możesz śledzić mnie na FB - wystarczy, że klikniesz "lubię to", które jest poniżej lub na Instagramie i Google+ ikonki znajdują się u góry, po prawej stronie, widzisz? Dziękuję i pozdrawiam.  
Podobne

7 komentarze

 1. no dzięki za informacje, przydadzą się już za tydzień :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo przydatne informacje! mam tylko jedno pytanie, czy rzeczywiście (tak jak jest to napisane na stronie MSZ) trzeba mieć przy sobie, przykraczajac granice, równowartość 100CUC * ilość dni na osobę? Czytałam, że jest to wymienne na kartę kredytową (rozumiem, że nie musi być ona w EUR i mże być w PLN)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, nigdy nikomu tego nie sprawdzali, ani tej gotówki ani karty. Na każdy wyjazd, nawet tak awaryjnie warto zabrać jakąkolwiek kartę kredytową. Odpowiadając na pytanie - karta nie musi być w obcej walucie, może być w PLN.

   Usuń
 3. Bardzo fajny wpis - sporo przydatnych informacji. Od dawna planuję lecieć na Kubę. Mam nadzieję że wreszcie się uda.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy przypadkiem nie ma pomyłki w obliczeniach przy punkcie koszt dzienny i ilość na osobę jest jednak podana w euro a nie złotówkach? Wnioskuje ,że 130 zł na dzień więc nie wiem jakim cudem wyszło 420 zł za 14 dni a z moich obliczeń wynika ,że jest to 420 euro czyli około 1600 zł

  OdpowiedzUsuń

NEWSLETTER

Jeśli nie chcesz przeoczyć żadnego nowego wpisu - zostaw swój adres!

polecany post

mapa

mapa