, ,

Wiza na Kubę - czy na Kubę potrzebna jest Wiza czy Karta Turysty? Koszt i zakup cz.3

1/26/2016

Trzecia część praktycznych informacji związanych z planowaniem podróży na Kubę - dziś o wizie. 
Pierwszą część o biletach lotniczych i cenach znajdziesz tutaj.
Informacje o ubezpieczeniu znajdziesz tutaj.
Na stronie ambasady kubańskiej czytamy, że obywatel polski udający się na Kubę zobowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. „Karty Turysty” (Tarjeta de Turista). Wiza dotyczy wszystkich innych rodzajów wyjazdów i może być wydawana tylko w ambasadzie. Natomiast wszyscy, którzy wyjeżdżają w celach turystycznych - muszą posiadać tzw. "Kartę Turysty" czyli wizę turystyczną. Ty zapewne jesteś turystą, więc Ciebie dotyczy ”Karta Turysty”, więc post jest o "Karcie Turysty" a nie o wizie.

Poniżej pytania i odpowiedzi dotyczące wizy i nie tylko. Mam nadzieję, że będą pomocne. Zawsze możesz zapytać mnie w komentarzu, z chęcią Ci pomogę.

Gdzie mogę wyrobić „Kartę Turysty”?
1) Osobiście w Ambasadzie Republiki Kuby, ul. Domaniewska 34A, 02-672 Warszawa, tel. 22 848 17 15
2) W agencjach pośredniczących np. www.opaltravel.pl; www.wizaserwis.pl.

Jakie dokumenty muszę przedstawić aby dostać ”Kartę Turysty”
1) Paszport – wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wjazdu na Kubę.
2) Bilet lotniczy powrotny – ja wydrukowałam 2 bilety w jedną i w drugą stronę.
3) Rezerwacje hotelu/noclegu – ja wydrukowałam maila z rezerwacją pierwszego noclegu w Hawanie.
4) Ubezpieczenie – miałam kopię umowy ubezpieczeniowej.

Jaki jest koszt i czas realizacji wydania wizy?
1) W ambasadzie koszt 22 EURO. Ja byłam osobiście w ambasadzie i dostałam kartę po 2 godzinach. Przemiła Pani z ambasady wypytywała mnie o podróż, kiedy lecę, że nie mam czego się bać, że sama lecę, że tam jest pięknie itd. Wręczyła mi dużo kolorowych folderów. Obecnie czeka się od 7 dni 14 dni! PŁATNOŚĆ TYLKO GOTÓWKĄ.
2) W agencjach pośredniczących około 125 PLN + prowizja – im krótszy czas realizacji tym prowizja wyższa. Agencja www.wizaserwis.pl + 97 PLN za usługę ekspres od 1 – do 3 dni roboczych czyli razem 125 PLN + 97 PLN.

Na ile dni wydawana jest „Karta Turysty”? 
Karta Turysty to jednokrotny dokument wydawany na 30 dni pobytu, ważny przez 6 miesięcy. Podczas pobytu taką wizę możemy przedłużyć w odpowiednim konsulacie. Należy przedłożyć do wglądu paszport, bilet lotniczy i rachunek za opłacone zakwaterowanie.

Jakie jeszcze inne dokumenty i warunki muszą być spełnione aby bez problemu dostać się na Kubę?Przed odprawą paszportową każdy turysta jest zobowiązany wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque - to INNY DOKUMENT NIŻ KARTA TURYSTY! Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów, czasu i pewnie pieniędzy. Najlepiej schować go do paszportu. Dodatkowo, podczas odprawy paszportowej na lotnisku, jedna część z "Karty Turysty" zostanie Wam zabrana, a drugą musicie również zachować do powrotu. Te dwa różne dokumenty, musicie zachować przez cały wyjazd.

Czy turyści muszą udokumentować określoną kwotę środków na czas pobytu na Kubie?
Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg – takie informacje podaje ambasada. Mi tego nie sprawdzali i nie widziałam aby kogoś o to pytali. Z tego co wiem, to wystarczy pokazać kartę kredytową.

Czy przy wylocie z Kuby pobierana jest jakaś opłata?
Opłata w wysokości 25 CUC była pobierana od wszystkich turystów do 30.04.2015r. OD 1.05.2015 r. Opłata ta została wzniesiona. Dziękuje anonimowej osobie za komentarz.

Lęcę na Kubę z biurem podróży czy potrzebuję wizę?
Tak, ale raczej nie musisz jej osobiście wyrabiać. W większości przypadków to biuro podróży bierze na siebie sprawy wizowy swoich klientów, dla których organizuje wyjazd. Zapytaj w swoim biurze, czy na pewno tym się zajmą.


I na koniec moja rada: Zaopatrzcie się w wygodne buty, stroje, wodę mineralną, kanapki, bo na lotnisku sobie trochę postoicie w kolejkach – masakra!!! Od okienka, do okienka i wszędzie stoi się po 30 minut! Albo i dłużej! 
I pamiętajcie - służby graniczne mogą odmówić Wam prawa przekroczenia granicy bez podania powodu, dlatego lepiej wszystko mieć tak jak należy. 


Jeśli spodobał Ci się ten post - to zostaw komentarz poniżej, poniżej i jeszcze niżej, własnie tam. A jeśli jeszcze nie polubiłeś mojego profilu na FB kliknij "lubię to" - będzie mi bardzo miło. Dziękuję.

Podobne

10 komentarze

 1. dlaczego napisalas, ze wymagana jest oplata wyjazdowa? http://varadero.airportcuba.net/tax.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Jak zbierałam materiały do postu, to nie mogłam nigdzie trafić na te informacje o tej opłacie, ale pojawiały się już opinie, że tej opłaty już nie ma. Post zaraz będzie poprawiony.

   Usuń
 2. Mi się udało zgubić drugą część karty turysty i nie było żadnego problemu z wylotem. Podobnie jAK Ciebie, nikt nie pytał mnie o pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno 6 miesięcy od daty wystawienia? Lecę 17 marca do Meksyku, bilet na Kubę będę już kupować na miejscu i zastanawiam się, czy te wymogi o których piszesz, dyskwalifikują mnie do uzyskania Tarjeta de Turista w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy jesli lecę sama z chłopakiem ( nie z biura podróży), potrzebujemy wizę i kartę turysty czy tylko kartę turysty ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej! Lecę na Kubę z Air Canada - najpierw do Toronto, potem AC Rouge do Hawany. Gdzieś wyczytałem, że karty turysty in blanco są rozdawane w ich samolotach. Na ich stronie nie mogę znaleźć potwierdzenia, ale jeśli tak jest to rozumiem, że nie muszą aplikować o kartę w Polsce? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arur,
   Mam taka sama sytuacje jak ty. Daj znac czy wystarczyla ta wiza, która rozdaja w samolocie.
   dzieki

   Usuń
 6. Artur, Damian i jak w koncu z ta wiza w AorCanada? Lece za miesiac podobnym polaczeniem: LOT z Warszawy do Toronto i Toronto AirCanada do Hawany.

  Drugie pytanie czy faktycznie trzeba miec paszport wazny 6 miesiecy? Na stronie ambasady RP w Hawanie pisza ze wustracza 3. Ktos mial z tym doswiadczenia?

  Monkia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika daj znać jak było u Ciebie ? no i czy podobało Ci sie na Kubie? :)

   Usuń
 7. Mnie te wymagania wizowe i paszportowe nie dziwią. Przerabiałem to w gorszym wydaniu u nas za komuny. Chcesztam jechać, dostosuj się do warunków.

  OdpowiedzUsuń

NEWSLETTER

Jeśli nie chcesz przeoczyć żadnego nowego wpisu - zostaw swój adres!

polecany post

mapa

mapa