, ,

Waluta na Kubie - dlaczego Twoja karta kredytowa może tam nie działać.WAŻNE! cz.4

1/30/2016

Zapraszam do kolejnej części praktycznych informacji, dla wszystkich tych, którzy planują wyjazd na Kubę na własną rękę. Jednak zanim zaczniesz planować wyjazd, przeczytaj post o tym, dlaczego możesz z Kuby wrócić niezadowolony. Znajdziesz go tutaj. A jeśli podejmiesz decyzję, że jednak chcesz jechać na Kubę, to zapraszam po garść informacji o biletach lotniczych, o wizie i o ubezpieczeniu.
Kolejne posty już niedługo, a w nich ceny, nocleg i komunikacja. A teraz wracamy do kubańskiej waluty. Jak to jest z tą podwójną walutą na Kubie?  

O co chodzi z tymi kubańskimi „Kukami”? 
Do 2004r. oficjalną walutą Kuby był dolar amerykański, jednak w 2004r. wycofano go i zastąpiono kubańskim peso wymienialnym zwanym CUC. CUC zastąpił dolara i w związku z tym, 1 CUC ma wartość bardzo zbliżoną do dolara -  1 CUC = 1 $= 0,92 €.
Obecnie na Kubie obowiązują 2 waluty:
Peso kubańskie niewymienialne CUP - peso cubano – głównie dla Kubańczyków oraz Peso kubańskie wymienialne CUC  - peso convertible – dla Turystów i Kubańczyków. Waluta, którą płacą turyści to CUC  - potocznie mówi się Kuk, w Kuk-ach, Kuki etc.)
1 CUC to około 24 CUP. 
Zarówno CUC jak i CUP - są w banknotach i w monetach.
Nie zależnie od miejsca, w którym będziesz wymieniać walutę, i tak zawsze dostaniesz CUC, więc nie musisz się martwić. Tak naprawdę, dla większości turystów – ta druga waluta nie ma znaczenia i można spędzić urlop płacąc tylko w tej jednej walucie. O tym dlaczego dobrze mieć trochę drobnych w tej drugiej walucie CUP –poczytacie poniżej.
Uwaga!
W związku z tym, że na Kubie w obiegu są dwie waluty, może dochodzić do pomyłek lub oszustw. Bądź czujny! Słyszałam o przypadkach, że turysta płacił W CUCach, a otrzymywał resztę w CUPach. Policz sobie, ile możesz stracić jak zamiast 10 CUC dostaniesz 10 CUP. 
Zapamietaj! Na banknotach CUC są POMNIKI na CUP – TWARZE, wizerunki. Aby waluta Wam się nie myliła, proponuję trzymać ją osobno. Zawsze sprawdzajcie czy dostajecie banknoty z pomnikami. 

Jaka walutę zabrać na Kubę ?
Na Kubę najlepiej zabrać Euro. Amerykańskie dolary objęte są dodatkowym 10% podatkiem, więc koszt wymiany dolara będzie o wiele wyższy niż Euro. Do obiegu dopuszczone są również m.in.: dolar kanadyjski, frank szwajcarski, funt sterling oraz korony duńska, norweska, szwedzka.
Czasami, za niektóre towary i usługi można zapłacić bezpośrednio w Euro, jednak dotyczy to tylko dużych kurortów np. Varadero.

Gdzie mogę wymienić walutę?
Na Kubie walutę można wymienić w:
kantorach hotelowych – w lepszych hotelach czynne całą dobę.
kantorach sieci CEDECA – czynne do ok. 17.00
bankach – czynne do 14-16.00
Musisz pamiętać, że w hotelach kurs jest wyższy niż w kantorach. Walutę wymieniasz na CUC, ale nawet nie musisz o tym mówić, bo i tak wymienią Ci walutę na CUC. Natomiast możesz jeszcze poprosić o wymianę  CUC na CUP. Nie wymieniaj za dużo CUCów, bo za CUPy niewiele można kupić. Wymień okołó 5 CUC.
Na lotnisku przy wyjściu po lewej stronie jest kantor. Wymień sobie Euro na 2 dni pobytu. Tak, abyś miał na taxi, na pierwszy nocleg, a resztę wymienisz sobie w ciągu najbliższych dni. W małych miejscowościach – mogą być problemy ze znalezieniem banków czy kantorów. Ja nie lubię tracisz czasu na szukanie kantoru czy banku, więc najpierw wymieniałam walutę na lotnisku, a potem drugiego czy trzeciego dnia, całą resztę. I pod koniec wyjazdu jak zabrakło mi już pieniędzy, skorzystałam z bankomatu. Słyszałam, że w większych miastach można wypłacić gotówkę w banku przy pomocy karty kredytowej -  minimalnie 100 $.
Różnice w kursach walut w bankach, w kantorze na lotnisku czy w kantorach nie są duże, więc nie musisz kombinować, aby wymienić walutę w konkretnym miejscu, bo wszędzie jest podobnie, ale jeśli liczysz każdą złotówkę na wyjeździe, to sprawdź kursy w banku i kantorze.
Pamiętaj, że do wymiany waluty potrzebny jest paszport.

Za co zapłacę w CUCach, a za co CUPach? 
CUP – to waluta Kubańczyków, w niej Kubańczycy otrzymują wypłatę. Kubańczycy zarabiają bardzo mało -  około 100  zł na miesiąc, dlatego ceny podstawowych towarów spożywczych są bardzo niskie. Kubańczycy za CUP kupują chleb, ryż, fasole, mięso, warzywa i owoce, bilety na autobusy.  Tobie CUPy - przydadzą się na targowisku, w niektórych sklepach spożywczych, ale takich dla Kubańczyków, w których nic prawie nie ma – ale może będziesz miał ochotę na ryż czy fasole z puszki. Kubańczycy mają większy biznes gdy płacimy im w CUCAch.  CUCi mają większą wartość dla Kubańczyków niż CUPy, więc czasami cena dla Kubańczyków może być podana w CUPach, a sprzedawca powie Ci cenę w CUC. Ja nigdy o to się nie kłóciłam. W jakiej walucie kazali mi zapłacić, w takiej płaciłam.
Pod koniec wyjazdu, gdy zostało mi dużo CUP, zapytałam rikszarza, czy za te drobne zawiezie mnie w kilka miejsc. Oczywiście Kubańczyk się zgodził. Pamiętaj o tym, aby wcześniej mówić w jakiej walucie chcesz zapłacić. Najczęściej spotkasz się z odmową, jeśli będziesz chciał wszędzie płacić w CUPach. Z CUP korzystaj w wyjątkowych sytuacjach, na bazarku, aby kupić taniej owoce czy w sklepach dla Kubańczyków. O ile dobrze pamiętam to w tych sklepach nie ma nawet wody mineralnej, która można byłoby kupić ze te CUPy.

CUC – to główna waluta Kuby i główna waluta turystów. CUCami zapłacisz wszędzie i za wszystko - za kwatery, hotele, wypożyczenie samochodu, bilety wstępu, taksówki etc. W tej walucie jest „drożej”, bo ceny w niej podane, są cenami głównie dla turystów. Każdy Kubańczyk będzie chciał, abyś  za wszystko płacił w CUCach. To dla nich duży zastrzyk finansowy zasilający domowy budżet.
Możesz się spotkać z oznaczeniem cen przy użyciu znaczka $ i nie oznacza to ceny w dolarach, ale w CUCach. Widok ceny ze znaczkiem „$” jest na porządku dziennym, to pozostałość po tym jak na Kubie rządził dolar.

Pisałam o tych sklepach dla turystów i dla Kubańczyków.
Więcej o sklepach będzie w poście, o cenach, który zaczęłam pisać. Natomiast tutaj krótko napisze, że w sklepach dla Kubańczyków praktycznie nie ma nic, puste półki, tak jak u nas za czasów komuny. W sklepach dla turystów jest więcej towaru, ale nie spodziewajcie się,  że znajdzie tam wszystkie marki, które są u nas. Coca- Coli nie ma.

Czy na Kubie działają karty kredytowe naszych polskich banków ?
No i tutaj mamy mały problem.
Karty Visa i Mastercard działają bez problemu, ale Maestro już nie, ale uwaga! Na Kubie nie są honorowane karty kredytowe i czeki podróżne amerykańskich banków i banków z amerykańskim kapitałem. Jeśli jesteś klientem Citi Banku lub Alior Banku to upewnij się, że Twoja karta będzie działać. Proponuje przed udaniem się na Kubę konsultację z przedstawicielem Twojego banku. Zwróć uwagę czy osoba, z którą rozmawiasz jest kompetentna. 
(Ps. Dostaje od Was dużo aktualnych informacji o tym, że na Kubie działają już wszystkie karty. Kuba staje się coraz bardziej przyjazna turystom).


Ja przed wyjazdem skontaktowałam się ze swoim bankiem ING. Otrzymałam informację, że KARTY VISA I MASTERCARD BANKU ING działają na Kubie. Mało tego, byłoby dobrze, abym zgłosiła do banku, w jakim okresie będę na Kubie, bo nagle pojawiające się transakcje z Kuby mogą zostać wstrzymane, a karta zablokowana, przez różne blokady systemu, zapobiegające praniu brudnych pieniędzy, oszustwom bankowym itd. Konsultant z ING zwrócił mi uwagę ABY PŁACIĆ KARTĄ PRZY UŻYCIU PINU, A NIE PRZEZ PASEK MAGNETYCZNY, WÓWCZAS NIE BĘDZIE PROBLEMÓW Z TRANSAKCJĄ.

Nie wiem jak obecnie, ale jak ja wybierałam sie na Kubę, to był również problem z ubezpieczeniem, o którym pisałam tutaj. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają podpisane umowy z przedstawicielami na Kubie. Z tego co pamiętam to około  3-4 polskich Towarzystw Ubezpieczeniowych jest honorowanych na Kubie. Pamiętaj o tym.


Gdzie na Kubie zapłacę kartą kredytową?
Raczej nigdzie. Nie zapłacisz kartą kredytową w sklepach, restauracjach, na kwaterach etc.
Zapewne w kurortach np. w Varadero i być może w Hawanie, w niektórych restauracjach, hotelach, będziesz mógł zapłacić kartą, ale będą to pojedyncze przypadki. W 99% za usługi i towary na Kubie musisz zapłacić gotówką.

Czy na Kubie mogę wypłacić gotówkę z bankomatu? 
Tak, oczywiście. Jednak pamiętaj, że na Kubie działają tylko wybrane karty z określonych polskich banków, o tym było wyżej. Bankomaty bez problemów znajdziesz w dużych miastach, natomiast w mniejszych możesz mieć już problem. Proponuję do małych miast jechać z większą gotówką w kieszeni. Sprawdź czy w dany bankomat obsługuję Twoją kartę - czy jest oznaczony logiem Mastercard lub Visa. Zanim wyjedziesz na Kubę, zorientuj się jaką Twój bank pobiera prowizję za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą i jaki jest koszt przewalutowania. Lepiej się dowiedz, ile zapłacisz za taką wypłatę bo na pewno nie mało. 

Czego NIE mogę wwieźć na Kubę?
wybranych artykułów użytku osobistego, sprzętu AGD, sprzętu i wyposażenia informatycznego, faksy bezprzewodowe, mikrofony bezprzewodowe, routery i switche, walkie-talkie (maksymalnie po 1 szt. w skali roku),
owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pasz i karm dla zwierząt. Zakaz dotyczy również serów, wędlin, mięs i ich przetworów,
Wskazane jest zadeklarowanie wwożonej gotówki w kwocie przekraczającej 5.000 USD,

Co mogę wywieźć z Kuby?
50 sztuki cygar bez rachunku, pakowanych luzem,
6 butelek alkoholu,
złoto i srebro w większej ilości – potrzebne jest zezwolenie Banco Nacional de Cuba,
antyki i dzieła sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, również potrzebne jest zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury.

Czego NIE mogę wywieźć z Kuby?
miejscowej waluty w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUC,
więcej niż 3 dużych muszli,
zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt.

Mam nadzieję, że przekazałam Ci wszystkie potrzebne informacje na temat waluty i płatności na Kubie. Może wygląda to trochę na skomplikowanie, ale wszystko jest bardzo proste. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące płatności na Kubie - napisz komentarz, z przyjemnością na niego odpowiem.

Jeśli spodobał Ci się ten post - to też zostaw komentarz. 
A jeśli jeszcze nie polubiłeś mojego profilu na FB kliknij "lubię to" - będzie mi bardzo miło. Dziękuję.


Podobne

6 komentarze

 1. Alior nigdy nie był amerykańskim bankiem ani bankiem z amerykańskim kapitałem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Przed wylotem na Kube, wymieniałam pieniądzę w trejdoo. Szczerze polecam, ponieważ mają tam super kurs

  OdpowiedzUsuń
 3. Wróciliśmy z Kuby 2 tygodnie temu i jak coś to karty Alior Bank działają bez problemów. Po pierwszej wypłacie zablokowali nam jednak kartę i musieliśmy odpowiedzieć na automatyczny sms, że chcemy nadal z niej korzystać. Później bez problemu wypłacaliśmy nią pieniadze z bankomatów (mastercard). Karta Visa też działała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Daniel za ten komentarz, poprawię zaraz post. I jak było na Kubie ? Polecasz ? :)

   Usuń
 4. Czy kantor na lotnisku w Hawanie jest czynny cała dobę? Ładujemy po 17, czy uda nam się na lotnisku wymienić walutę? Z góry dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 5. Władze Kuby ogłosiły, że od 16 listopada 2019 roku nie będzie wolno WWOZIĆ na Kubę CUC (Convertible Peso). W przypadku znalezienia CUC u przyjeżdżających turystów, będą one skonfiskowane.

  Również od niedawna zakazano WYWOZU Convertible Peso z Kuby (teoretycznie przepis ten istniał wcześniej, ale nie był praktycznie egzekwowany). Sklepy znajdujące się na kubańskich lotniskach (po przekroczeniu kontroli celnej) nie przyjmują obecnie CUC, można płacić kartami kredytowymi lub inną walutą. Według relacji powracających turystów, przy wyjeździe z Kuby niektórzy byli bardzo dokładnie sprawdzani, czy przypadkiem nie posiadają przy sobie CUC, ale większość nie miała problemów.

  Nie wiadomo, czy takie kontrole będą powszechne—zresztą niemożliwością byłoby przeszukiwanie bagażu każdego wjeżdżającego i wyjeżdżającego turysty. W każdym razie warto o tych nowych przepisach pamiętać i jeżeli przywozimy na Kubę CUC, to lepiej się nimi nie afiszować.

  OdpowiedzUsuń

NEWSLETTER

Jeśli nie chcesz przeoczyć żadnego nowego wpisu - zostaw swój adres!

polecany post

mapa

mapa