, ,

Waluta na Kubie - dlaczego Twoja karta kredytowa może tam nie działać.WAŻNE! cz.4

1/30/2016

Zapraszam do kolejnej części praktycznych informacji, dla wszystkich tych, którzy planują wyjazd na Kubę na własną rękę. Jednak zanim zaczniesz planować wyjazd, przeczytaj post o tym, dlaczego możesz z Kuby wrócić niezadowolony. Znajdziesz go tutaj. A jeśli podejmiesz decyzję, że jednak chcesz jechać na Kubę, to zapraszam po garść informacji o biletach lotniczych, o wizie i o ubezpieczeniu.
Kolejne posty już niedługo, a w nich ceny, nocleg i komunikacja. A teraz wracamy do kubańskiej waluty. Jak to jest z tą podwójną walutą na Kubie?  

O co chodzi z tymi kubańskimi „Kukami”? 
Do 2004r. oficjalną walutą Kuby był dolar amerykański, jednak w 2004r. wycofano go i zastąpiono kubańskim peso wymienialnym zwanym CUC. CUC zastąpił dolara i w związku z tym, 1 CUC ma wartość bardzo zbliżoną do dolara -  1 CUC = 1 $= 0,92 €.
Obecnie na Kubie obowiązują 2 waluty:
Peso kubańskie niewymienialne CUP - peso cubano – głównie dla Kubańczyków oraz Peso kubańskie wymienialne CUC  - peso convertible – dla Turystów i Kubańczyków. Waluta, którą płacą turyści to CUC  - potocznie mówi się Kuk, w Kuk-ach, Kuki etc.)
1 CUC to około 24 CUP. 
Zarówno CUC jak i CUP - są w banknotach i w monetach.
Nie zależnie od miejsca, w którym będziesz wymieniać walutę, i tak zawsze dostaniesz CUC, więc nie musisz się martwić. Tak naprawdę, dla większości turystów – ta druga waluta nie ma znaczenia i można spędzić urlop płacąc tylko w tej jednej walucie. O tym dlaczego dobrze mieć trochę drobnych w tej drugiej walucie CUP –poczytacie poniżej.
Uwaga!
W związku z tym, że na Kubie w obiegu są dwie waluty, może dochodzić do pomyłek lub oszustw. Bądź czujny! Słyszałam o przypadkach, że turysta płacił W CUCach, a otrzymywał resztę w CUPach. Policz sobie, ile możesz stracić jak zamiast 10 CUC dostaniesz 10 CUP. 
Zapamietaj! Na banknotach CUC są POMNIKI na CUP – TWARZE, wizerunki. Aby waluta Wam się nie myliła, proponuję trzymać ją osobno. Zawsze sprawdzajcie czy dostajecie banknoty z pomnikami. 

Jaka walutę zabrać na Kubę ?
Na Kubę najlepiej zabrać Euro. Amerykańskie dolary objęte są dodatkowym 10% podatkiem, więc koszt wymiany dolara będzie o wiele wyższy niż Euro. Do obiegu dopuszczone są również m.in.: dolar kanadyjski, frank szwajcarski, funt sterling oraz korony duńska, norweska, szwedzka.
Czasami, za niektóre towary i usługi można zapłacić bezpośrednio w Euro, jednak dotyczy to tylko dużych kurortów np. Varadero.

Gdzie mogę wymienić walutę?
Na Kubie walutę można wymienić w:
kantorach hotelowych – w lepszych hotelach czynne całą dobę.
kantorach sieci CEDECA – czynne do ok. 17.00
bankach – czynne do 14-16.00
Musisz pamiętać, że w hotelach kurs jest wyższy niż w kantorach. Walutę wymieniasz na CUC, ale nawet nie musisz o tym mówić, bo i tak wymienią Ci walutę na CUC. Natomiast możesz jeszcze poprosić o wymianę  CUC na CUP. Nie wymieniaj za dużo CUCów, bo za CUPy niewiele można kupić. Wymień okołó 5 CUC.
Na lotnisku przy wyjściu po lewej stronie jest kantor. Wymień sobie Euro na 2 dni pobytu. Tak, abyś miał na taxi, na pierwszy nocleg, a resztę wymienisz sobie w ciągu najbliższych dni. W małych miejscowościach – mogą być problemy ze znalezieniem banków czy kantorów. Ja nie lubię tracisz czasu na szukanie kantoru czy banku, więc najpierw wymieniałam walutę na lotnisku, a potem drugiego czy trzeciego dnia, całą resztę. I pod koniec wyjazdu jak zabrakło mi już pieniędzy, skorzystałam z bankomatu. Słyszałam, że w większych miastach można wypłacić gotówkę w banku przy pomocy karty kredytowej -  minimalnie 100 $.
Różnice w kursach walut w bankach, w kantorze na lotnisku czy w kantorach nie są duże, więc nie musisz kombinować, aby wymienić walutę w konkretnym miejscu, bo wszędzie jest podobnie, ale jeśli liczysz każdą złotówkę na wyjeździe, to sprawdź kursy w banku i kantorze.
Pamiętaj, że do wymiany waluty potrzebny jest paszport.

Za co zapłacę w CUCach, a za co CUPach? 
CUP – to waluta Kubańczyków, w niej Kubańczycy otrzymują wypłatę. Kubańczycy zarabiają bardzo mało -  około 100  zł na miesiąc, dlatego ceny podstawowych towarów spożywczych są bardzo niskie. Kubańczycy za CUP kupują chleb, ryż, fasole, mięso, warzywa i owoce, bilety na autobusy.  Tobie CUPy - przydadzą się na targowisku, w niektórych sklepach spożywczych, ale takich dla Kubańczyków, w których nic prawie nie ma – ale może będziesz miał ochotę na ryż czy fasole z puszki. Kubańczycy mają większy biznes gdy płacimy im w CUCAch.  CUCi mają większą wartość dla Kubańczyków niż CUPy, więc czasami cena dla Kubańczyków może być podana w CUPach, a sprzedawca powie Ci cenę w CUC. Ja nigdy o to się nie kłóciłam. W jakiej walucie kazali mi zapłacić, w takiej płaciłam.
Pod koniec wyjazdu, gdy zostało mi dużo CUP, zapytałam rikszarza, czy za te drobne zawiezie mnie w kilka miejsc. Oczywiście Kubańczyk się zgodził. Pamiętaj o tym, aby wcześniej mówić w jakiej walucie chcesz zapłacić. Najczęściej spotkasz się z odmową, jeśli będziesz chciał wszędzie płacić w CUPach. Z CUP korzystaj w wyjątkowych sytuacjach, na bazarku, aby kupić taniej owoce czy w sklepach dla Kubańczyków. O ile dobrze pamiętam to w tych sklepach nie ma nawet wody mineralnej, która można byłoby kupić ze te CUPy.

CUC – to główna waluta Kuby i główna waluta turystów. CUCami zapłacisz wszędzie i za wszystko - za kwatery, hotele, wypożyczenie samochodu, bilety wstępu, taksówki etc. W tej walucie jest „drożej”, bo ceny w niej podane, są cenami głównie dla turystów. Każdy Kubańczyk będzie chciał, abyś  za wszystko płacił w CUCach. To dla nich duży zastrzyk finansowy zasilający domowy budżet.
Możesz się spotkać z oznaczeniem cen przy użyciu znaczka $ i nie oznacza to ceny w dolarach, ale w CUCach. Widok ceny ze znaczkiem „$” jest na porządku dziennym, to pozostałość po tym jak na Kubie rządził dolar.

Pisałam o tych sklepach dla turystów i dla Kubańczyków.
Więcej o sklepach będzie w poście, o cenach, który zaczęłam pisać. Natomiast tutaj krótko napisze, że w sklepach dla Kubańczyków praktycznie nie ma nic, puste półki, tak jak u nas za czasów komuny. W sklepach dla turystów jest więcej towaru, ale nie spodziewajcie się,  że znajdzie tam wszystkie marki, które są u nas. Coca- Coli nie ma.

Czy na Kubie działają karty kredytowe naszych polskich banków ?
No i tutaj mamy mały problem.
Karty Visa i Mastercard działają bez problemu, ale Maestro już nie, ale uwaga! Na Kubie nie są honorowane karty kredytowe i czeki podróżne amerykańskich banków i banków z amerykańskim kapitałem. Jeśli jesteś klientem Citi Banku lub Alior Banku to upewnij się, że Twoja karta będzie działać. Proponuje przed udaniem się na Kubę konsultację z przedstawicielem Twojego banku. Zwróć uwagę czy osoba, z którą rozmawiasz jest kompetentna. 
(Ps. Dostaje od Was dużo aktualnych informacji o tym, że na Kubie działają już wszystkie karty. Kuba staje się coraz bardziej przyjazna turystom).


Ja przed wyjazdem skontaktowałam się ze swoim bankiem ING. Otrzymałam informację, że KARTY VISA I MASTERCARD BANKU ING działają na Kubie. Mało tego, byłoby dobrze, abym zgłosiła do banku, w jakim okresie będę na Kubie, bo nagle pojawiające się transakcje z Kuby mogą zostać wstrzymane, a karta zablokowana, przez różne blokady systemu, zapobiegające praniu brudnych pieniędzy, oszustwom bankowym itd. Konsultant z ING zwrócił mi uwagę ABY PŁACIĆ KARTĄ PRZY UŻYCIU PINU, A NIE PRZEZ PASEK MAGNETYCZNY, WÓWCZAS NIE BĘDZIE PROBLEMÓW Z TRANSAKCJĄ.

Nie wiem jak obecnie, ale jak ja wybierałam sie na Kubę, to był również problem z ubezpieczeniem, o którym pisałam tutaj. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają podpisane umowy z przedstawicielami na Kubie. Z tego co pamiętam to około  3-4 polskich Towarzystw Ubezpieczeniowych jest honorowanych na Kubie. Pamiętaj o tym.


Gdzie na Kubie zapłacę kartą kredytową?
Raczej nigdzie. Nie zapłacisz kartą kredytową w sklepach, restauracjach, na kwaterach etc.
Zapewne w kurortach np. w Varadero i być może w Hawanie, w niektórych restauracjach, hotelach, będziesz mógł zapłacić kartą, ale będą to pojedyncze przypadki. W 99% za usługi i towary na Kubie musisz zapłacić gotówką.

Czy na Kubie mogę wypłacić gotówkę z bankomatu? 
Tak, oczywiście. Jednak pamiętaj, że na Kubie działają tylko wybrane karty z określonych polskich banków, o tym było wyżej. Bankomaty bez problemów znajdziesz w dużych miastach, natomiast w mniejszych możesz mieć już problem. Proponuję do małych miast jechać z większą gotówką w kieszeni. Sprawdź czy w dany bankomat obsługuję Twoją kartę - czy jest oznaczony logiem Mastercard lub Visa. Zanim wyjedziesz na Kubę, zorientuj się jaką Twój bank pobiera prowizję za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą i jaki jest koszt przewalutowania. Lepiej się dowiedz, ile zapłacisz za taką wypłatę bo na pewno nie mało. 

Czego NIE mogę wwieźć na Kubę?
wybranych artykułów użytku osobistego, sprzętu AGD, sprzętu i wyposażenia informatycznego, faksy bezprzewodowe, mikrofony bezprzewodowe, routery i switche, walkie-talkie (maksymalnie po 1 szt. w skali roku),
owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pasz i karm dla zwierząt. Zakaz dotyczy również serów, wędlin, mięs i ich przetworów,
Wskazane jest zadeklarowanie wwożonej gotówki w kwocie przekraczającej 5.000 USD,

Co mogę wywieźć z Kuby?
50 sztuki cygar bez rachunku, pakowanych luzem,
6 butelek alkoholu,
złoto i srebro w większej ilości – potrzebne jest zezwolenie Banco Nacional de Cuba,
antyki i dzieła sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, również potrzebne jest zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury.

Czego NIE mogę wywieźć z Kuby?
miejscowej waluty w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUC,
więcej niż 3 dużych muszli,
zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt.

Mam nadzieję, że przekazałam Ci wszystkie potrzebne informacje na temat waluty i płatności na Kubie. Może wygląda to trochę na skomplikowanie, ale wszystko jest bardzo proste. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące płatności na Kubie - napisz komentarz, z przyjemnością na niego odpowiem.

Jeśli spodobał Ci się ten post - to też zostaw komentarz. 
A jeśli jeszcze nie polubiłeś mojego profilu na FB kliknij "lubię to" - będzie mi bardzo miło. Dziękuję.


Podobne

4 komentarze

 1. Alior nigdy nie był amerykańskim bankiem ani bankiem z amerykańskim kapitałem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Przed wylotem na Kube, wymieniałam pieniądzę w trejdoo. Szczerze polecam, ponieważ mają tam super kurs

  OdpowiedzUsuń
 3. Wróciliśmy z Kuby 2 tygodnie temu i jak coś to karty Alior Bank działają bez problemów. Po pierwszej wypłacie zablokowali nam jednak kartę i musieliśmy odpowiedzieć na automatyczny sms, że chcemy nadal z niej korzystać. Później bez problemu wypłacaliśmy nią pieniadze z bankomatów (mastercard). Karta Visa też działała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Daniel za ten komentarz, poprawię zaraz post. I jak było na Kubie ? Polecasz ? :)

   Usuń

NEWSLETTER

Jeśli nie chcesz przeoczyć żadnego nowego wpisu - zostaw swój adres!

polecany post

mapa

mapa