, ,

Ubezpieczenie na Kubę – o tym, że masz mały wybór i o tym, że należy zabrać całą apteczkę cz.2

1/24/2016

Druga część praktycznych informacji o Kubie - dotyczy ubezpieczenia na czas pobytu na wyspie.
Pierwszą część o lotach i cenach za bilety znajdziesz tutaj.

Chyba nie muszę o tym pisać, że na każdy wyjazd należy się ubezpieczyć, a już na pewno jadąc na Kubę.
Po pierwsze jest to obowiązkowe, po drugie koszty leczenia na Kubie są wysokie, a po trzecie musicie wiedzieć, że nie wszystkie polskie firmy ubezpieczeniowej są honorowane na Kubie! Rząd kubański wydał listę firm ubezpieczeniowych z całego świata, z którymi współpracuje, na tej liście jest tylko kilka polskich firm (np. AXA ASSISTANCE, EUROP ASSISTANCE POLAND). Listę znajdziecie na tej stronie, po lewej stronie w okienku gdzie znajdują się literki alfabetu. 
Upewnij się, czy Twoja firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje. Twój ubezpieczyciel będzie Ci mówił, że jego polisa jest ważna na całym świecie. Błagam, nie daj sobie wmówić, że to jest prawda. Sprawdź czy jest na liście, jeśli nie, to zapytaj, z jaką firmą współpracuje na miejscu i sprawdź też, czy ta firma jest liście. Na liście nie ma PZU i innych polskich znanych towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego tak ważne jest, aby ubezpieczyć się we wskazanej przez Rząd Kubański firmie. Potem możesz mieć problemy w odzyskaniu pieniędzy za koszty leczenia. Pamiętaj też, że na Kubie wszystko co jest amerykańskie lub częściowo amerykańskie lub z kapitałem amerykańskim nie jest honorowane! Towarzystwa ubezpieczeniowe również! Za parę lat pewnie się to zmieni, ale na dzień dzisiejszy tak jest. 


Pamiętaj też, że polisa ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia jest obowiązkowa, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Wyspę.

Edit. Proszę upewnijcie się, bo podobno już każde ubezpieczenie wykupione w Polsce jest honorowane na Kubie. Nie jestem agentem ubezpieczeniowym i kompletnie na tym sie nie znam - więc dla pewności dopytajcie u swojego operatora jak to wygląda u nich.

Ja wykupiłam ubezpieczenie, w formie karty na cały rok w firmie Coris Varsovie. Koszt takiego ubezpieczenia turystycznego na cały rok, ważnego na całym świecie to 260PLN (wtedy miałam w planach  wiele wyjazdów po Europie). Obecnie tego ubezpieczyciela nie ma już Polsce. Czytając różne fora trafiłam na informacje, że niektórzy kupują ubezpieczenia w firmach nie wskazanych przez Kubę, np. PZU, Warta, Ergo Hestia. Osobiście uważam, że jeśli gdzieś jest wskazana lista firm ubezpieczeniowych, to ja chyba wolę nie kombinować. Tylko zrobić tak jak nakazują. Zdrowie jest najważniejsze. Decyzję zostawiam Tobię.

Czy są wymagane jakieś szczepienia na Kubę ?  
Ja leciałam na Kubę parę miesięcy po bardzo silnym huraganie Sandy i w tym czasie na Kubie występowała cholera. Przed wyjazdem udałam się do lekarza medycyny podróży, aby wszystkiego się dowiedzieć. Jest szczepionka na cholerę, ale nie jest dostępna w Polsce. Należy, więc rygorystycznie przestrzegać higieny,  nie pić wody z kranu, nie pić drinków z lodem, myć ręce i je dezynfekować,  itd. Pani doktor powiedziała mi, że ona bardziej bałaby się chodzić nocą po Hawanie, niż tej cholery.  Zupełnie odwrotnie niż ja. Przed Kubą zrobiłam pakiet wszystkich podstawowych szczepień, bo wiedziałam, że na Kubie nie skończą się moje egzotyczne podróże. Niektóre szczepionki podawane są w dawkach przez określony czas. Dlatego warto zainteresować się tym wcześniej, nawet rok przed planowanym wyjazdem. Te podstawowe szczepienia wystarczają na parę lat, więc teraz jadąc na Sri lankę, nie muszę już na nic się szczepić. Szczepienia które warto mieć to: WZW A i B, błonica, tężec, poli, dur brzuszny.

Cholera, denga 
Podczas wyjazdu trochę bałam się tej cholery, ale byłam ostrożna. Cholera to ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez bakterię Vibrio cholerae. Należy do chorób szczególnie niebezpiecznych, nieleczona, zwłaszcza u osób niezamieszkujących rejonów endemicznych może w ciągu zaledwie kilkunastu godzin doprowadzić do zgonu. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności, rzadko poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem. Objawy pojawiają się nagle w ciągu paru godzin i z każdą godziną się nasilają. Podstawowym objawem jest intensywna biegunka. 
Na stronie ambasady znalazłam informacje, że w okresie od maja do listopada nasila się ryzyko zachorowań na dengę. Wysokie temperatury, wysoka wilgotność, opady sprzyjają rozmnażaniu komarów. Najlepiej zabezpieczyć się używając środków owadobójczych zawierających N, N-dietil-m-toluamida (czyli deet). Ja polecam preparat MUGGA z dużym deet – znany chyba każdemu kto podróżuje w egzotyczne kraje. Dostępny tylko w internecie.

Jaki jest koszt wizyty u lekarza ? 
W większych hotelach obecny jest lekarz pierwszego kontaktu (koszt wizyty to ok. 30 CUC czyli około 130 PLN). Apteki międzynarodowe oferują leki w ograniczonym zakresie, a  ich ceny są wysokie. Dlatego na Kubę zabieramy ze sobą wszystkie potrzebne leki! W apteczce dobrze mieć leki na przeziębienie, przeciwbólowe, aspirynę, na biegunkę,  maść na poparzenia, plastry, płyn do odkażania, na katar, na gardło, rozkurczowe, antybiotyk, na komary,  na uczulenie, wapno etc. A tak wygląda apteka, mam nadzieję, że to zdjęcie Was przekonana do zabrania wszystkich potrzebnych leków.


Apteka w Trinidad - lekarstwa i medycyna naturalna
Bardzo miły aptekarz w Aptece w Trinidad - lekarstwa i medycyna naturalna
Dzień pobytu w szpitalu (z wyżywieniem, bez lekarstw i zabiegów) kosztuje 130 CUC za pierwszy dzień i 90 CUC za każdy następny, analizy ambulatoryjne do 30 CUC, założenie gipsu ok. 25 CUC. Placówki medyczne honorują karty kredytowe, o ile nie są one wydane przez banki amerykańskie lub z kapitałem amerykańskim. Za usługi wystawiane są rachunki, które mogą stanowić podstawę do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Placówki służby zdrowia obsługujące cudzoziemców znajdują się w każdym większym mieście.
Zanim kupisz bilet na Kubę i ubezpieczenie przeczytaj post o tym, dlaczego tak wiele osób wraca z Kuby rozczarowanych. Post znajdziesz tutaj.

Jeśli spodobał Ci się ten post - to zostaw komentarz poniżej, poniżej i jeszcze niżej, własnie tam. A jeśli jeszcze nie polubiłeś mojego profilu na FB kliknij "lubię to" - będzie mi bardzo miło. Dziękuję.


Podobne

11 komentarze

 1. Czy masz może info czy ta lista, która jest na tej kubańskiej stronie jest aktualna?
  Chodzi mi o tą listę ubezpieczycieli z którymi współpracują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brygida, z tego co widzę na stronie to jest tam dzisiejsza data, więc na 99% ta lista jest aktualna. To kubańska strona o ubezpieczeniu dla podróżnych - więc te informacje powinny być aktualne.

   Usuń
  2. Witam,
   Pracowałam w Europ Assistance Polska i nie jest to firma ubezpieczeniowa tylko Asistance. Współpracuje ona z wieloma ubezpieczycielami m.in ich największym klientem jest Hestia tak więc jesli wykupicie polisę w Hestii, Generali, Aviva ect ( w zależnosi od rodzaju polisy) tzn że będzie was obslugiwać właśnie Europ Assistance. Polska. łatwo to sprawdzić-wystarczy zadzwonic na numer z polisy i zapytać jaka firma assistance obsługuje daną polisę.

   Usuń
 2. Jakie ubezpieczenie wybrać na Kubę dla dwóch osób dorosłych i rocznego dziecka, tak aby nie było z tym ubezpieczeniem problemu na kubie, coś sprawdzonego proszę o konkretną nazwę firmy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem ekspertem, ale proszę sprawdzić ta listę - to lista wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych z całego świata honorowanych na Kubie. http://www.asistur.cu/indexi.php - proszę poszukać firm ktore mają przedstawicielstwa tez w Polsce - zaczynając od literki A - widzę, że jest AXA oraz Allianz, to dobre międzynarodowe firmy. PZU i Hesti - nie ma na tej liście. Z Polskich firm widzę że na tej liście jest EUROP ASSISTANCE POLAND - z nimi też można się skontaktować. Mam nadzieję, że pomogłam. pozdrawiam

   Usuń
  2. Hestię obsługuje Europ Assistance Polska

   Usuń
 3. Witam, interesuje się ubezpieczeniem turystycznym. W internecie bardzo polecają https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-podrozy/ubezpieczenie-radosc-odkrywania I chyba już się zdecydowałam. Ubezpieczenie jednak potrzebuje podpisać dopiero za miesiąc więc jeżeli mógłby ktoś podzielić się doświadczeniami z uniqa proszę o informacje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety ja Ci nie pomogę, może ktoś z czytelinków? Pozdrawiam

   Usuń
 4. Mój agent ubezpieczeniowy zaoferował mi ubezpieczenie właśnie z Warty albo Ergo Hestii, których operatorem jest Mondial Assistance. Mondial Assistance jest honorowany na Kubie, więc stwierdzenie na temat tych dwóch towarzystw ubezpieczeniowych wprowadza w błąd czytelników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele na Kubie się zmieniło i zmienia się w błyskawicznym tempie. Zaraz poprawię post. Dzieki za komentarz.

   Usuń
 5. Nie jestem ekspertem ubezpieczeniowym... ale można też kupić na Kubie ubezpieczenie. Na lotnisku w Varadero był kiosk. Dowiedziałem się, że kosztuje 5 CUC dziennie. Turyści mówili mi, że chociaż nie pokrywa wiele rzeczy, które inne ubezpieczenia pokrywają (być może na myśli mieli m. in. koszt specjalnego transportu do kraju), to ma PODOBNO dwie duże zalety: obejmuje nawet istniejące już problemy zdrowotne (pre-exsiting conditions) oraz nie potrzeba w razie jego użycia płacić żadnych pieniędzy z własnej kieszeni. Rozmawiałem też z 85-letnim turystą z Kanady i on go zawsze kupował i bardzo chwalił. Ale czasem nie jest łatwo go kupić na lotnisku, zabiera też trochę czasu wypełnienie form i raczej 'okazyjni' turyści go nie używają.

  OdpowiedzUsuń

NEWSLETTER

Jeśli nie chcesz przeoczyć żadnego nowego wpisu - zostaw swój adres!

polecany post

mapa

mapa